Home Bota 5 orët më të mira për cmimin Oscar (Foto)

5 orët më të mira për cmimin Oscar (Foto)

151
0
SHARE

Materialet super të lehta dhe rezistente, artizanati dhe të cilësisë së mirë janë fjalitë në Gjenevë, kryeqyteti i horologjisë.

Grand Prix d’Horlogerie de Genève (GPHG) hapi ekspozitën e tij mobile në Musée d’art et d’histoire në qytetin zviceran duke paraqitur 72 orë të paracaktuara nga paneli i gjyqtarëve. Këta orë janë duke konkurruar në dymbëdhjetë kategori për të fituar çmimin Oscar “The Watchmaking World”, çmimin Grand Prix “Aiguille d’Or” të dhënë nga fondacioni.

Në një botë të smartwatches, këto objekte mekanike duket të jenë kujtesa kokëfortë që stili shpesh vjen me traditë, zejtari dhe një histori individuale. Dhe ata japin një aluzion çdo vit për tendencat e fundit kur vjen puna te niveli më i lartë i orëve të orëve zvicerane. Ne kemi mbledhur pesë nga trendet:

I – Inovacioni

Është e lehtë të vërehet risi në të gjitha kategoritë, qoftë në zgjedhjen e materialeve ose funksionalitetin e ri, thotë Aurel Bac, president i jurisë. Me qëllim të krijimit të orëve më të lehta dhe më rezistente se më parë, shumë marka përdorin metale të teknologjisë së lartë, lloje të reja të karbonit, kromit kobalt, qeramike, titan, siliciume dhe lidhjeve anti-magnetike.

Një nga funksionet e reja të jashtëzakonshme ka të bëjë me udhëtimin, që të mund të shohë më shumë se një zonë kohore në numëruesin dhe ka disa përmirësime, si matja e qindra mili sekondave   dhe idetë e reja për të shfaqur kohën.

II – Vintage style

Vintage cilësisë së mirë, dizajne klasike të përjetshëm po kthehen në shquar, duke evokuar 50, 60 dhe 70, të tilla si modeli Grand Seiko në kategorinë e burrave që është një rikrijim i Grand Seiko Grand./AlbaSOS/

Dora e dorës me stilin retro, një lloj “më pak është më shumë” ide është gjithashtu në rritje, vëren kryetarin e jurisë. Shumë marka kanë vendosur të reduktojnë kompleksitetin e modeleve të caktuara dhe të kthehen në dizajne klasike minimaliste, funksionale, në kontrast me fillimin e shekullit, kur konkurrenca erdhi me orë të ngarkuara me funksione.

Trendet e tjera përfshijnë krijimin e modeleve ultra të hollë, që është më sfiduese, sipas nënkryetarit të jurisë Gianfranco Ritschel. Një tjetër prirje – paradoksale – po prodhon orë të mëdha, megjithatë diametra më të vegjël janë në modë në të njëjtën kohë.

III – Një prekje e shijes femërore

Për tregun femëror, një version i zvogëluar i orës së meshkujve nuk është tërheqës, shpjegon Z. Ritschel duke treguar një sërë orësh bizhuterish që mbajnë një elegancë të viteve 1960. Shumë nga hyrjet në këtë kategori ofrojnë mundësinë për të fshehur fytyrën e shikuar prapa një copë të përparuar të dekoruar./AlbaSOS/

IV – Artizanati

Kreativiteti merr gjithçka në këtë kategori të konkurrencës, si dhe në treg. Origjite e gdhendur me dorë dhe me shumefishesa çojnë konkurrencën. Piaget krijoi një mekanizëm sahati me një teknikë të artit me pendë.

V – Smart watches kundër kohëmatës mekanike

Orët mekanike me funksione të zgjuara nuk e bënë këtë kategori të paracaktuar këtë vit, por presidenti i jurisë nuk përjashton mundësinë për të ardhmen. Pasi pajisjet e mençura filluan të goditnin tregun disa vite më parë, disa prodhues të krijuar nisën të kombinonin orët e tyre klasike me funksione të mençura. Nuk është tendenca më e freskët, por është akoma disi e diskutueshme në Gjenevë. Nënkryetari i jurisë Ritschel e sheh atë si një fillim të mirë për brezat e rinj, por e vendos veten fort në kampin e orëve mekanike, natyrisht.

“Ata do të shënojnë për një mijë vjet,” vëren ai./AlbaSOS/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here