Home Shëndeti Ja pse gratë duhet të hanë çdo ditë kanellë!

Ja pse gratë duhet të hanë çdo ditë kanellë!

137
0
SHARE

05/03/2018 – AlbaSOS

Në sajë të një studimi të kryer në Universitetin e Kolumbia në Nju Jork u konstatua se shkencëtarët ishin duke u përpjekur të krijonin një ilaç natyral për të kuruar sindromën policistike ovariane, për një periudhë të gjatë kohore.

Sipas vlerësimeve, rreth 5­10% e grave në botë vuajnë nga sindroma policistike ovariane. Në SHBA, ky numër është vlerësuar me 5 milionë. Shenjat e kësaj sindrome janë cikël menstrual i parregullt, infertilitet, puçrra fytyre, rritja dhe trashja e qimeve të fytyrës etj.

Sipas këtij studimi, shkencëtarët konsideruan kanellën si elementin natyral më efektiv në trajtimin e kësaj sindrome. Kanella ka efekt pozitiv në të gjithë organizmin dhe përmirëson aftësinë e trupit në procesin e glukozës dhe insulinës.

Në Kinë, Japoni dhe disa vende të Lindjes së Largët, gratë të cilat nuk mund të mbeteshin shtatzënë merrnin një lugë kanellë me mjaltë çdo mëngjes për të trajtuar problemin e tyre. Kanella është shumë e mirë dhe në trajtimin e dhimbjeve që vijnë si pasojë e ciklit menstrual./shendetesi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here