Home Maqedoni Sinani flet rreth ”kandidatit” Shqiptaro-amerikan për President në Maqedoni (VIDEO)

Sinani flet rreth ”kandidatit” Shqiptaro-amerikan për President në Maqedoni (VIDEO)

47
0
SHARE

‘Diplomaticus’ hap emisionin me profesorin universitar Arsim Sinani me temë; Situata në Maqedoni. Gazetari Erion Kacori gjatë diskutimit në intervistë e ka pyetur Analistin e zhvillimeve politike në Maqedoni, Arsim Sinanin.

A është hedhur ndonjë ide për një President shqiptar në pranver ?

Sinani: Politikanët shqiptar posaqërisht establishmenti i cili drejtohet nga një nomeklaturë e njerëzve që dolën si prodhim i vitit 2001 dhe i konfliktit mes shqiptarëve dhe maqedonasve, vazhdimisht kanë propaganduar se në të ardhmen apo në zgjedhjet tani që ndodhen, presidenti do të jetë shqiptar.

Mendoj se është momenti i mirë, por këtu kemi disa probleme, problemi i parë është kush do të jetë ai ”presidenti konsensual”, kush mund të jetë ajo figurë theksoi Sinani në DIPLOMATICUS transmeton Alba SOS! Ka disa spekulime për emra, por mendoj se tek blloku politik shqiptar nga sondazhet që janë bërë, del që Ziadin Sela gëzon rejtingun të mirë, poashtu në opinion qarkullon emri i një Shqiptaro-Amerikani i cili jeton në ÇIKAGO, Iljaz Kadriu i cili mund të jetë një kandidat mjaftë potencial dhe vjen me një eksperiencë mjaftë të mirë dhe në bashkëpunim me State Departament-in dhe senatin e kongresit thotë profesori uneversitar, Arsim Sinani. /Alba SOS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here